ניהול קרן הפנסיה, ומי ישלם את מחיר הטעויות

ניהול קרן הפנסיה, ומי ישלם את מחיר הטעויות

אומנם, קרן פנסיה יכולה לצמצם את הסיכון של חבריה, הנובע מהיתכנות אסונות שונים, על ידי ביטוח משנה. בדומה לחברת ביטוח, הקרן יכולה לרכוש ביטוח מפני הפסדים גדולים מחברה לביטוח משנה. מכיוון שמאורע כזה, אסונות רבים היוצרים תביעות רבות של נכות ושאירים, הוא נדיר, ביטוח המשנה כדאי ואינו יקר. רכישת ביטוח משנה היא נקודת זכות לקרן פנסיה בבואנו לבחור את הקרן שלנו. דרך אגב אין להשיג בשוק העולמי ביטוח משנה. מפני הפסד בגין התארכות החיים, מכיוון שזו מגמה כלל עולמית.

כמובן, קרן שאינה מדקדקת בקבלה וחיתום (תהליך הבדיקה של כדאיות הצירוף של עמית מסוים). של עמיתים חדשים – יחידים או קבוצות – עושה זאת על חשבון עמיתיה הוותיקים, העלולים לשלם על כך בצמצום גמלאותיהם. היא לא עושה זאת על חשבון בעלי הקרן (חברת ביטוח או גוף אחר). אשר רק מנהלים את הקרן אך אינם מסתכנים בעצמם כלל, כי אינם מספקים ביטוח. הביטוח הוא הדדי, והסיכונים נופלים על עמיתי הקרן. לכן, אם הבעלים מחליטים לקבל עמיתים חדשים "גרועים", לא הם משלמים ישירות את מחיר המהלך. כי תמיד הקרן תמשיך לגבות את דמי הניהול שעליהם פרנסת בעליה. אומנם, תשלומים רבים לחולים ולשאירים יקטינו את ההון הצבור בקרן. ולכן גם את דמי הניהול מן הצבירה, אך חלק גדול של דמי הניהול בא מן ההפקדות החודשיות. ואלה דווקא גדלות בזכות המצטרפים החדשים, גם אם אינם רצויים בעיני העמיתים הוותיקים. אם יש כאלה ואם הם בריאים, יחליטו לברוח ממנה אל קרן אחרת, טובה וזהירה יותר. הם יעבירו אליה את כל כספי צבירתם. השפעה נוספת לקבלת עמיתים "גרועים" היא התייקרות תעריפי ביטוח המשנה שהקרן תיאלץ לשלם, שוב על חשבון כל העמיתים.

קרנות הפנסיה בישראל

בישראל יש כיום 14 קרנות פנסיה, לכאורה, המספר גדול ומציג מצב של תחרות. ואולם ארבע הקרבנות הגדולות ביותר מחזיקות למעלה מ-88% מן הכספים. ארבע הקרנות הגדולות הן מבטחים 32.4% (שייכת לחברת מנורה), מקפת 23.7% (מגדל). מיטבית-עתודות 18.2% (כלל) וגלעד הראל-פנסיה (הראל) 14.4%. הקרן החמישית בגודלה היא של הפניקס 6.5%. שאר תשע הקרנות מתחלקות ביניהן בשאר ה-5%.  הבדלי הגודל משליכים על התנהגות הקרנות. הקרנות הקטנות חוששות להפסדים יוצאי דופן בגלל תביעות רבות וגדולות, העלולות למחוק את הונן ולסכן את קיומן. המפקח על הביטוח מחייב קרנות שבהן פחות מ-1500 עמיתים לרכוש ביטוח משנה, אך הקרנות נוטות לכך גם בלי שיחויבו לעשות כן. אומנם, נוספת להן עלות, לא גדולה כי המאורעות האמורים נדירים, אך גדלה מאוד יציבותן. חברות ביטוח המשנה מציבות תנאים והגבלות המיטיבים עם העמיתים. בעיקר הן דורשות חיתום רפואי יותר בררני. ממד חדש של תחרות ביניהן הוא הקמתם של מסלולים כשרים, בהשגחת בתי דין רבניים, למשיכת חוסכים שומרי מצוות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגיות